Kendi işini kurmak isteyen girişimci kadınlara 50 bin lira hibe

Devletten kendi işini kurmak isteyen girişimci kadınlara 50 bin lira hibe.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) kadın girişimcilere hem hibe hem de faizsiz kredi veriyor. Devlet destekli bu krediler, özellikle kadın girişimcilere faizsiz, hibe ve çok düşük faizler şeklinde sunuluyor. KOSGEB, hibe desteğini kendi işini kurmak isteyen ev kadınlarına da sağlıyor.

ARANAN ŞARTLAR

Hibe almak isteyen kadınların KOSGEB'in istediği şartlar KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimine katılmak ve tamamen ücretsiz olarak İŞKUR ve KOSGEB tarafından düzenlenen kurstan başarılı olarak girişimcilik sertifikasına sahip olmak. Eğitim almamış kadın girişimciler yaşadıkları il ve ilçelerdeki KOSGEB hizmet birimlerine başvurarak, çalışmayan ev hanımları ise İŞKUR merkezine şahsen başvurarak kurslara katılabiliyor. Başvuru esnasında kadın girişimciler için ön yeterlilik sınavı da yapılıyor.

KOSGEB tarafından kendi işyerini açmak isteyen ev hanımlarına ve kadın girişimcilere bu şartları taşımaları halinde 50 bin lira geri ödemesiz hibe imkanı sunuluyor.

Ev hanımlarının hayallerinde örneğin güzellik merkezi, kuaför, pastane, lokanta, mağaza gibi bir işyeri açmak varsa, bu işyerleri için güzel ve yenilikçi iş fikri geliştirerek bu iş fikrini iş planına döküp iş projesini hazırlayarak KOSGEB'e onaylatması gerekiyor.

Kosgeb kadınlara hibe

Halı Yıkama İşi İle Para Kazanmak

Sanayi toplumlarında çalışan kadınların iş yoğunluğu, iş hayatı içinde aktif olarak yer alması, büyükşehirlerin değişen hayat şartları pek çok farklı iş alanının doğmasına zemin hazırladı. Bunlardan en popüler olanı halı yıkama işi. Son zamanların en kazançlı işlerinden biri olarak gösterilen halı yıkama işi, değişen hayat şartları neticesinde eğitimli - eğitimsiz herkesin favori yapmak istediği iş konumuna gelmiştir. Metropol şehirlerde insanlar, halı temizliği için halı yıkama hizmeti veren kişi ya da kurumlara başvuruyor.

Artan kentleşmenin halı yıkama işiyle uğraşanlar için cazip bir iş olduğu aşikar. Çünkü kat kat yükselen apartmanlarda, lüks sitelerde oturanların halı yıkamak için kullanabilecekleri bir alan yok. Zaten olsa bile, hiçbir apartman sakininin kapısının önünde halı yıkamak isteyeceğini sanmıyorum. Zaten büyükşehirlerde içme suyunun halı yıkamaya harcanması yasak. Ayrıca halı yıkamanın zahmetli ve yorucu olması da bu işin ücret karşılığında yapılmasını sağlamaktadır. İş kadınlarının yorulmak istemediği ve halılarının daha güzel temizlenmesini istediği için bu hizmeti halı yıkama firmalarına vermeyi tercih ettikleri bir gerçektir.

Halı yıkama işinin bu kadar popüler olmasının nedenlerinden biri de bir defa ödenen miktarın ciddi bir oranı teşkil etmesidir. İstanbul, Ankara gibi büyükşehirlerde ardı ardına açılan halı yıkama dükkanları bu işte para olduğunu ispatlıyor.

Bahar temizlikleri, küçük çocukların halılar üzerinde bıraktığı lekeler, evcil hayvanı olanlar, evde yaşanan küçük kazalar… Halılarımızı yıkatmaya vermek için öne sürülecek o kadar çok neden var ki! Hiçbir neden olmasa bile, hemen herkes yılda en az bir kere düzenli olarak halılarını yıkatmaktadır. Sonuçta halı, bir evi ev yapan en önemli eşyalar arasındadır. İnsanın kendini rahat ve huzurlu hissettiği yerin ev olduğunu düşününce, halıların neden her zaman temiz tutulmaya çalışıldığını daha iyi anlayabiliriz. Artan iş hayatı halı yıkama hizmeti adına ihtiyaç duyan kişi sayısını da gittikçe fazlalaştırıyor. Bu da halı yıkama işinin başlı başına bir sektör haline gelmesine zemin hazırladı. Çünkü biliyorsunuz ki bu alanda hizmet veren firma sayısı çok fazla. İşte bu nedenle işin içine girmeden önce tüm detayları araştırmalı ve hazırlığınızı tastamam yaptıktan sonra ilk adımınızı atmalısınız. Halı Yıkama Makinesi

Halı yıkama işinde öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken nokta, verilen hizmetin kalitesi ve müşterilerle kurulacak diyalog. Bu iki noktaya gereken hassasiyet gösterilmeli. Halı yıkama işi günümüz teknolojisinin sağladığı gelişmiş makineler sayesinde kısa sürede yapılabilen ve deneyim kazanılabilen bir alandır. İşe girmeden önce alanında deneyimli halı yıkama tesislerini inceleyerek ya da internetteki bilgilerden faydalanarak da kendinizi bu alanda geliştirebilirsiniz. Ayrıca tesisiniz için yatıracağınız sermayenin miktarını ve hedeflediğiniz kazancı da titiz hesaplamalar yaparak belirlemelisiniz. Çünkü günde kaç tane halı yıkayabileceğiniz, tesisinizin büyüklüğüne ve çalışan sayınıza göre değişecektir.

Tesisinizi açmak için gereken belgeleri ve yaptırmanız gereken ekstra sigortaları da eksiksiz olarak tamamlamalısınız. Tesisinizde kullanacağınız halı yıkama makineleri ve ekipmanlarınız için detaylı araştırma yapmalı, bu alanda hizmet veren firmalardan bilgi almayı deneyebilirsiniz. Buna ek olarak, halı yıkama tesisi farklı ne gibi hizmetler verecek? Mesela, yorgan, battaniye yıkama alanında hizmet verecek mi? sadece makine halısı mı yıkayacaksınız, yoksa hizmetleriniz arasında örme halı, ipek halı, İran halısı gibi farklı halı yıkama hizmetleri de olacak mı? Hizmet çeşitliliğinin çokluğu kazancını da o derece artacaktır.

Tüm koşulları sağlayıp işinizi kurduktan sonra halı yıkama tesisiniz için bir web sitesi açmalısınız. İnternet sitesi aracılığıyla müşterilerinizin gözünde daha güvenilir ve kurumsal olursunuz. Böylece çok daha fazla kişinin size ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Halı yıkama işinden para kazanmak için ilk etapta özel kampanya tarifeleri uygulayabilir, isminizi duyurana kadar piyasadan biraz daha düşük ücretle hizmet verebilirsiniz. Merak etmeyin, işinizi ne kadar iyi yaptığınız bir kez anlaşıldığı zaman insanlar size ödeyeceği fazladan 50-60 liranın hesabını yapmayacaktır. Halı yıkama işinde başarılı olabilmek için uygulayabileceğiniz bir diğer yöntem ise hizmet verdiğiniz müşterilerden referans istemek olacaktır. Onlara yakınlarında halı yıkama ihtiyacı olan tanıdıklar olup olmadığını sorabilir, bu şekilde de müşteri sayınızı arttırabilirsiniz. Güler yüzlü ve kaliteli hizmet, dikkat çekici reklam kampanyaları ve sistemli bir çalışma ile bu işten para kazanmamanız imkansız diyebiliriz.

E-Ticaret Sitelerine ETBİS’e Kayıt Zorunluluğu Getirildi

Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi ve Bildirim Yükümlülükleri Hakkında Tebliğ'in yürürlüğe girmesiyle daha önceden bir internet sitesi vasıtasıyla rahatlıkla elektronik yolla ticaret yapabilen işletmeler, Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi’ne (ETBİS) kayıt olmak suretiyle artık daha dar bir alanda ve daha fazla yükümlülük altında bu iştigallerini sürdürecekler. Belirli şartları taşıyan elektronik ticaret işletmeleri için öngörülen birtakım yükümlülükler, anılan işletmelerin daha kapsamlı düzenlemeler yapmasını ve en önemlisi, ETBİS adı verilen bir elektronik sisteme kayıtlı bulunmasını ve yine birtakım bildirim yükümlülüklerine uyması gerektirmektedir.

11.08.2017 tarihli ve 30151 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan “Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi ve Bildirim Yükümlülükleri Hakkında Tebliğ”in “Kapsam” başlıklı 3. maddesinde hangi ticari işletmelerin tebliğ kapsamındaki düzenlemelere tabi olduğunu belirtmiştir. Buna göre e-posta, telefon araması, kısa mesaj veya elektronik ortamda doğrudan iletişime geçmeye yarayan veya benzeri yollarla bireysel iletişim araçları vasıtasıyla yapılan sözleşmelerdeki hizmetleri sağlayan işletmeler ve aracı hizmet sağlayıcıları haricinde kalan ancak internet üzerinde mal veya hizmet satışına yönelik sözleşme yapılmasına ve sipariş verilmesini sağlayan işletmeler tebliğ kapsamındadır. Diğer bir deyişle bir telefon operatörünün müşteriyi aramak suretiyle sunmuş olduğu kampanya tebliğ kapsamına girmemekte, ancak, internet sitesi üzerinden alışveriş yapılan bir marka tebliğ kapsamında değerlendirilmektedir. Güvenli alışveriş

Aynı doğrultuda Tebliğ’in 5. maddesi ETBİS’e kayıt olma zorunluluğu taşıyan işletmelerin genel özelliklerine işaret etmektedir.

Eğer işletmeniz;

Kendisine ait elektronik ticaret ortamında faaliyet gösteren bir hizmet sağlayıcısı,

Aracı hizmet sağlayıcısı veya,

Yurt içinde bulunan ve yurt içinde elektronik ticaret faaliyetinde bulunmayan ancak yurt dışındaki bir aracı hizmet sağlayıcısı vasıtasıyla elektronik ticaret faaliyeti yürüten bir hizmet sağlayıcısı

ise ETBİS’e kayıt olmak zorunluluğunuz bulunmaktadır. Her ne kadar Tebliğ yürürlükte olsa da Geçici Madde 1 gereği ETBİS kayıtları 1 Aralık 2017 tarihi itibarıyla başlayarak 30 gün sürmektedir. Yani 31 Aralık 2017 tarihine kadar elektronik ticaret yapan işletmeler ETBİS sistemine kayıt olmak durumundadır. 31 Aralık 2017’den sonra faaliyete geçecek olan işletmeler ise, Tebliğ’in 5. maddesi gereği faaliyete geçmeden önce ETBİS’e kaydolmalıdır. e-devlet

Elektronik Ticaret Sitelerinin ETBİS’e kaydı sırasında izlenecek yol

Eğer yukarıda belirtilen şartlara sahip bir işletmeniz bulunuyorsa 31 Aralık 2017 tarihine kadar ETBİS’e kaydolmanız gerekmektedir. Peki ETBİS’e kayıt esnasında nasıl bir yol izlenmelidir? Henüz ETBİS çevrimiçi vaziyette olmadığı için bu konuda ancak Tebliğ hükümleri bize yol gösterici olacaktır. Tebliğ’in 5. maddesinde ETBİS’e kayıt için gerekli olan işlemlere işaret edilmiştir. Buna göre; gerçek ve tüzel kişiler (A.Ş., Ltd. ve şahıs şirketler) kendilerine tahsis edilen Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS) numarası ve vergi kimlik numarası ile, esnaf ve sanatkarlar ise TC kimlik numarası ve vergi kimlik numarası ile ETBİS sistemine kayıt yapılacaktır. Bunun yanında elektronik ticaret ile iştigal eden işletmenin kullandığı mobil uygulama ve alan adı bilgilerinin de ETBİS’e kayıt esnasında girilmesi aranmaktadır. Henüz kesin olmamakla birlikte ETBİS sistemine yapılacak kayıtların www.eticaret.gov.tr alan adı üzerinden yapılması muhtemeldir. Eğer sizin de Tebliğ kapsamında faaliyet gösteren bir işletmeniz bulunmaktaysa veya Tebliğ’deki şartları taşıyan bir işletme kurmayı planlamaktaysanız, ETBİS’e kayıt ve Tebliğ’deki diğer yükümlülüklere ilişkin detaylı bilgi almak ve işletmenizi mevzuata uygun şekilde faaliyete geçirmek adına ticaret hukuku alanında iştigal eden bir avukata danışmanızı tavsiye ederiz.

Kaynak: Paraşut

Social & newsletter

Search